Бозово

Координати: 39°52′60″N 21°22′0″E / 39.88333° СГШ; 21.36667° ИГД / 39.88333; 21.36667 Координати: Секунди географска ширина >= 60
Од Википедија — слободната енциклопедија


Бозово
Бозово во рамките на Егејска Македонија
Бозово
Местоположба на Бозово во Егејска Македонија
Бозово на карта

Карта

Координати 39°52′60″N 21°22′0″E / 39.88333° СГШ; 21.36667° ИГД / 39.88333; 21.36667 Координати: Секунди географска ширина >= 60
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Област Западна Македонија
Округ Гребен
Општина Горгијани
Население 166 (2001) жит.
(поп. 2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1501050202

Бозово (грчки: Πριόνια, Прионија) — село во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во општината Горгијани, во Гребенскиот округ, која е дел од областта Западна Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Бузово се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 25 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]