Бозово

Од Википедија — слободната енциклопедија


Бозово
Бозово is located in Грција
Бозово
Бозово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Западна Македонија
Округ Гребен
Општина Горгијани
Географска широчина +39° 52' 60.00" N
Географска должина +21° 22' 0.00" E


Бозово (грчки: Πριόνια, Прионија) — село во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во општината Горгијани, во префектурата Гребен, која е дел од периферијата Западна Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]