Конско (Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Конско
Конско во рамките на Егејска Македонија
Конско
Местоположба на Конско во Егејска Македонија
Конско на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501070801

Конско или Куско (грчки: Ταξιάρχης, Таксиархис; 1919-1927 г. Κοσκό, Коско[1], до 1919 г. Κοτσκό, Коцко[2]) — гребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Атарот на селото излегува на брегот на реката Бистрица и во северниот дел се граничи со областа Населица. Забележително е тоа што во истата општина постои село со исто традиционално име, но другото Конско лежи крај на југозапад од ова село и источно од Добратово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Косконди се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 30 куќи.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κοσκό -- Ταξιάρχης
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κοτσκό - Κοσκό
  3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]