Прејди на содржината

Конско (Гребен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Конско
Конско во рамките на Егејска Македонија
Конско
Местоположба на Конско во Егејска Македонија
Конско на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501010601

Конско или Коскон (Ελεύθερο, Елевтеро, до 1927 г. Κοντσικιότι, Концикиоти[1]) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во околината на градот Гребен, на оддалеченост од 15 км на север. Забележително е тоа што во истата општина постои село со исто традиционално име, но другото Конско лежи крај реката Бистрица на североисток од ова село.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Конско се води како чисто грчко село од мешана (муслиманска и православна) вероисповед во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 42 куќи.[2]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κοντσικιότι -- Ελεύθερον
  2. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]