Спилио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спилио'
Спилио' is located in Грција
Спилио'
Спилио' (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Спилиогребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Љатички мост — стар мост кај селото, прогласен за споменик на културата

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]