Делвински мост

Координати: 40°4′53″N 21°13′0.3″E / 40.08139° СГШ; 21.216750° ИГД / 40.08139; 21.216750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Делвински мост
Πέτρινο γεφύρι
Координати40°4′53″N 21°13′0.3″E / 40.08139° СГШ; 21.216750° ИГД / 40.08139; 21.216750
ПреминуваВелонија
МестоДелвино, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенДуски мост
СледенТистенски мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Местоположба
Карта

Делвински мост или Камен ност (грчки: Πέτρινο γεφύρι) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија. Сместен е меѓу селата Делвино и Туз и ја преминува на реката Велонија (сметана и за Венетик). Важи за еден од најстарите мостови во областа. Под лакот има сталактовидни образби.[1]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.