Доксат (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Доксат
Δήμος Δοξάτου
Zoodochospigikyrgion.jpg
Црквата „Жвототворен извор“ во Органџи
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 17 481 (2001)
Седиште: Доксат
Нас. места: 18
Пошт. бр.: 663 00
Пов. бр.: 25210-6
Портал: doxato.gr/

Доксат (грчки: Δήμος Δοξάτου, Димос Доксату)— општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е селото Доксат.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Доксат е созадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Доксат (Доксато) и Каламбак (Каламбаки).

Општинска единица Доксат[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Доксат на картата на некогашниот округ Драма.

Според пописот од 2001 г., општината Доксат има 11 000 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Доксат
  • село Доксат (Δοξάτο, Доксато) (3739 жители)
 • Општински оддел Борен
  • село Борен (или Бурјан; Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос) (3465 жители)
 • Општински оддел Дизмикли
  • село Дизмикли (или Дебизмакли; Πηγάδια, Пигадија) (255 жители)
  • село Кавакли (Αίγειρος, Егирос) (0 жители)
  • село Демирџојани (или Тимурџи Аврен; Περιστέρια, Перистерија) (27 жители)
 • Општински оддел Органџи
  • село Органџи (Κύργια, Кирија) (1714 жители)
  • село Арапли (Βαθυχώρι, Ватихори) (275 жители)
  • село Аша Маала (Ευρύπεδο, Еврипедо) (186 жители)
  • село Буџак (Βαθύσπηλο, Ватиспило) (243 жители)
  • село Касапли (Υψηλό, Ипсило) (53 жители)
 • Општински оддел Пазарлар

Општинска единица Каламбак[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Каламбак на картата на некогашниот округ Драма.

Според пописот од 2001 г., општината Каламбак (Δήμος Καλαμπακίου) со седиште во Каламбак има 6 481 жител и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Каламбак
  • град Каламбак (или Калабак; Καλαμπάκι, Каламбаки) (3489 жители)
 • Општински оддел Бошинос
  • село Бошинос (или Босино; Καλαμώνας, Каламонас) (786 жители)
 • Општински оддел Водовишта
  • село Водовишта (или Фотовишта; Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви) (501 жител)
 • Општински оддел Еди Пере
  • село Еди Пере (Νεροφράκτης, Нерофрактис) (724 жители)
 • Општински оддел Фатлија
  • село Фатлија (Φτελιά, Фтелија) (981 жител)

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓа и поранешното село Химитли (Агапи).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]