Органџи (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Органџи
Κύργια
Црква во селото
Црква во селото
Органџи is located in Грција
Органџи
Органџи
Местоположба во областа
Органџи is located in Доксат
Органџи
Местоположба на Органџи во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°6′N 24°17′E / 41.100° N; 24.283° E / 41.100; 24.283Координати: 41°6′N 24°17′E / 41.100° N; 24.283° E / 41.100; 24.283
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000125000000125 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.958
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Органџи (грчки: Κύργια, Кирија)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 16 километри јужно од градот Драма и на 8 километри источно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 125 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 508 жители[3].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови. Така, во 1928 г. во Органџи се заведени 775 жители. Во 1940 г. населението се накачило на 2.589 жители поради спојувањето на селото Химитли, кое станало негово маало.

Во 1953 година, селото било преименувано во Кирија[4].

Население[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле сместени 133 грчки семејства со 565 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 775 лица, додека во 1940 година селото броело 2589 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1891 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 2163 жители, во 1971 година имало 1521 жители, во 1981 година имало 1640 жители, додека во 1991 година имало 2002 жители[6]. Денеска, населението на селото е 1958 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 2589 1891 2163 1521 1640 2002 1714 1958
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Άνω Κεφαλάρι
  3. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  5. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I. Скопје: Институт за национална историја. стр. 47.