Долно Бунарбаши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Бунарбаши
Κάτω Κεφαλάρι
Долно Бунарбаши is located in Грција
Долно Бунарбаши
Долно Бунарбаши
Местоположба во областа
Долно Бунарбаши is located in Доксат
Долно Бунарбаши
Местоположба на Долно Бунарбаши во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°4′N 24°15′E / 41.067° N; 24.250° E / 41.067; 24.250Координати: 41°4′N 24°15′E / 41.067° N; 24.250° E / 41.067; 24.250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&1000000000000004500000045 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно339
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Долно Бунарбаши (грчки: Κάτω Κεφαλάρι, Като Кефалари)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 10 километри јужно од градот Драма и на 6 километри јужно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 45 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 120 Турци[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 125 жители[4].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Като Кефалари[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Κάτω Κεφαλάρι
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  5. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971