Бошинос

Координати: 41°1′N 24°13′E / 41.017° СГШ; 24.217° ИГД / 41.017; 24.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошинос
Καλαμώνας
Бошинос is located in Грција
Бошинос
Бошинос
Местоположба во областа
Бошинос во рамките на Доксат (општина)
Бошинос
Местоположба на Бошинос во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°1′N 24°13′E / 41.017° СГШ; 24.217° ИГД / 41.017; 24.217
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаКаламбак
Надм. вис.&1000000000000003900000039 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно597
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бошинос (грчки: Καλαμώνας, Каламонас)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 16 километри источно од градот Драма и на 11 километри јужно од Доксат, на надморска височина од 39 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 150 цигани[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година селото е евидентирано како напуштена населба.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Турција и Грција, во селото било населено грчко население од Турција.

Во 1927 година, селото било преименувано во Каламонас[4].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле сместени 68 грчки семејства со 257 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 257 лица, додека во 1940 година селото броело 756 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 906 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 1039 жители, во 1971 година имало 818 жители, во 1981 година имало 874 жители, додека во 1991 година имало 831 жител[6]. Денеска, населението на селото е 597 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 756 906 1039 818 874 831 597
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Καλαμώνας
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 7.