Сфилци

Од Википедија — слободната енциклопедија


Сфилта
Сфилта во рамките на Егејска Македонија
Сфилта
Местоположба на Сфилта во Егејска Македонија
Сфилта на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1401020701

Сфилци или Сфилта (грчки: Χρώμιο, Хромион) — село во околината на Кожани, Егејска Македонија (денес Грција).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]