Таракчилар

Координати: 40°22.51′N 21°43.23′E / 40.37517° СГШ; 21.72050° ИГД / 40.37517; 21.72050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таракчилар
Κτενάς
Таракчилар is located in Грција
Таракчилар
Таракчилар
Местоположба во областа
Таракчилар во рамките на Кожани (општина)
Таракчилар
Местоположба на Таракчилар во општината Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°22.51′N 21°43.23′E / 40.37517° СГШ; 21.72050° ИГД / 40.37517; 21.72050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
ОпштинаКожани
Надм. вис.&100000000000010200000001.020 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Таракчилар (грчки: Κτενάς, до 1927 г. Ταρακτσιλάρ, Таракцилар[2]) — иселено село во Кожанско,[3] Егејска Македонија, денес во општината Кожани на Кожанскиот округ на областа Западна Македонија, Грција. Веќе подолго време се смета за дел од Димирџилер.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на јужните падини на планината Карталдаг, на надморска височина од 1.020 м.[4] Лежи на 21 км на северозапад од Кожани, на 29,5 км југоисточно од Кајлари и на 3 км источно од Димирџилер.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото традиционално било турско. На пописот од 1913 г. се води со 164 жители, сите Турци. Во 1918 г. по службена наредба престанало да биде самостојно и е припоено кон Демирџилер, иако продолжило да се попишува одделно. Во 1920 г. населението броело 211 жители.[5] По иселувањето на Турците по сила на Лозанскиот договор, во 1923 г. во Таракчилар биле доведени грчки семејства од Мала Азија.[6] Во 1928 г. нивниот број изнесувал 162 жители.[5]

Таракчилар е напуштен на почетокот на 1970-тите, за во 1971 г. да се сведе на само 29 жители.[5] Камените куќи се оставени на забот на времето, а се одржува само црквата „Св. Димитриј“. Во наредните пописи неговото население се вбројувало во склоп на Демирџилер, а во 2011 г. е попишано одделно како село без ниеден жител.[7]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 141 166 178 39 0
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во атарот на Таракчилар работат неколку сточарски фарми со кои стопанисуваат одгледувачи од Димирџилер. Населението традиционално одгледувало тутун, компири и други земјоделски производи.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Διοικητικές Μεταβολές Οικισμών“. ΕΕΤΑΑ. Посетено на 31 март 2019.
  3. „Δήμος Κοζάνης - Τοπική Κοινότητα Κτενά“. cityofkozani.gov.gr. Архивирано од изворникот на 31 март 2019. Посетено на 31 март 2019.
  4. „ΚΤΕΝΑΣ (Οικισμός) ΚΟΖΑΝΗ - GTP“. gtp.gr. Посетено на 31 март 2019.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 327. ISBN 9989-9819-5-7.
  6. „Εγκατάσταση προσφύγων - Γραφείο Κοζάνης | lithoksou.net“. www.lithoksou.net. Архивирано од изворникот на 24 март 2019. Посетено на 28 март 2019.
  7. «ΦΕΚ αποτελεσμάτων ΜΟΝΙΜΟΥ πληθυσμού απογραφής 2011», σελ. 10546 (σελ. 72 του pdf)