Прејди на содржината

Курџево

Од Википедија — слободната енциклопедија


Курџево
Курџево во рамките на Егејска Македонија
Курџево
Местоположба на Курџево во Егејска Македонија
Курџево на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1401030201

Курџево — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]