Деделер (Кожанско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деделер
Село
Деделер is located in Грција
Деделер
Деделер
Координати: 40°18′39″N 21°38′58″E / 40.31083° СГШ; 21.64944° ИГД / 40.31083; 21.64944Координати: 40°18′39″N 21°38′58″E / 40.31083° СГШ; 21.64944° ИГД / 40.31083; 21.64944
ДржаваГрција
ОбластЗападна Македонија
ОпштинаКожани
Надм. вис.&10000000000000740000000740 м
Население (2011)
 • Вкупно277
ДемонимДеделерец/ка

Деделер или Дидилер (грчки: Σκήτη, до 1927 Ντεντελέρ, Ντιντιλέρ, Деделер, Дидилер) - село во Грција, во Општина Кожани, област Западна Македонија, односно Егејскиот дел на Македонија. Во 2011 година во Деделер биле регистрирани 277 луѓе.

Географија[уреди | уреди извор]

Деделер е расположено на 15 километри западно од Кожани, на источните падини на Сињак.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиската Империја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Деделер било етничко турско село во Османлиската Империја. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година во Деделер, Кајларска каза, имало 620 Турци. Според грчкото конзулство во Еласона во 1904 година во Деделер живееле 550 Турци.[1][2]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Во Првата балканска војна во 1912 година во селото влегле грчки единици и после Втората балканска војнаво 1913 година останало под Грција. Во 1913 година селото имало 618 жители. Во 20-тите години населението се иселило во Турција и на негово место биле доведени христијански бегалци од Турција. Во 1928 година селото било целосно бегалско со 111 семејства и 365 жители бегалци.[3][4]

Во 1927 името на селото било променето на Скити.

Во 2001 година во Деделер биле регистрирани 374 луѓе.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 270.
  2. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  3. Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία., Архивирано од изворникот на 31 јули 2012, Посетено на 23 февруари 2021
  4. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 23 февруари 2021
  5. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ντεντελέρ -- Σκήτη