Ишиклар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ишиклар
Село
Ишиклар is located in Грција
Ишиклар
Ишиклар
Координати: 40°21′55″N 22°02′12″E / 40.36528° СГШ; 22.03667° ИГД / 40.36528; 22.03667Координати: 40°21′55″N 22°02′12″E / 40.36528° СГШ; 22.03667° ИГД / 40.36528; 22.03667
ДржаваГрција
ОбластЗападна Македонија
ОпштинаКожани
Надм. вис.&10000000000000800000000800 м
Население (2011)
 • Вкупно7
ДемонимИшикларец/ка

Ишиклар (грчки: Λεβέντης, до 1927 Ισικλάρ, Исиклар) - село во Грција, Општина Кожани, област Западна Македонија, односно Егејскиот дел на Македонија. Во 2011 година во Ишиклар биле регистрирани 7 луѓе.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Ишиклар е расположено источно од Кожани, на југозападните падини на Каракамен.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиската Империја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Ишиклар било етничко турско село во Кожанска каза на Османлиската Империја. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година во Ашиклар, Кожанска каза, имало 319 Турци. Според грчкото конзулство во Еласона во 1904 година во Ашиклар (Ασικλάρ) живееле 110 Турци.[2][3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Во Првата балканска војна во 1912 година во селото влегле грчки единици и после Втората балканска војна во 1913 година останало под Грција. Во 1913 година селото имало 136 жители.[4] Во 20-тите години населението се иселило во Турција и на негово место биле доведени бегалци од Турција. Во 1927 година името на селото било сменето во Левендис или Фарос.[5] Во 1928 година Ишиклар било целосно бегалско со 19 семејства и 63 жители бегалци.[6]

Во 2001 година во Ишиклар биле регистрирани 12 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ισικλάρ -- Λεβέντης
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 279.
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  4. Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία., Архивирано од изворникот на 31 јули 2012, Посетено на 23 февруари 2021
  5. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ισικλάρ -- Φάρος
  6. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 23 февруари 2021