Агио Пневма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агио Пневма
Άγιο Πνεύμα
Агио Пневма is located in Грција
Агио Пневма
Агио Пневма
Местоположба во областа
Агио Пневма во рамките на Кожани (општина)
Агио Пневма
Местоположба на Агија Параскеви во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°24′N 21°55′E / 40.400° СГШ; 21.917° ИГД / 40.400; 21.917Координати: 40°24′N 21°55′E / 40.400° СГШ; 21.917° ИГД / 40.400; 21.917
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Општ. единицаХелеспонт
Население (2011)[1]
 • Вкупно1
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Агио Пневма (грчки: Άγιο Πνεύμα) – село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија[2]. Во 2011 година селото броело 1 жител.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 12 км североисточно од селото Топчилар, и околу 50 км североисточно од Кожани

Наводи и белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Селото не е наведено во книгата „Населени места во Егејска Македонија“ од Тодор Симовски