Агија Параскеви (Каракамен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агија Параскеви
Село
Агија Параскеви is located in Грција
Агија Параскеви
Агија Параскеви
Координати: 40°26′18″N 22°04′41″E / 40.43833° СГШ; 22.07806° ИГД / 40.43833; 22.07806Координати: 40°26′18″N 22°04′41″E / 40.43833° СГШ; 22.07806° ИГД / 40.43833; 22.07806
ДржаваГрција
ОбластЗападна Македонија
ОпштинаКожани
Надм. вис.&10000000000000920000000920 м
Население (2011)
 • Вкупно0
ДемонимАгијапараскевец/ка

Агија Параскеви (грчки: Αγία Παρασκευή) - село во Грција, општина Кожани, област Западна Македонија, односно Егејскиот дел на Македонија. Селото било основано во 2001 година и според пописот од 2011 година нема жители. Расположено е на 4 километри северно од Хадова, на јужните падини на Каракамен.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано во 2001 година и тогаш во него имало 6 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Πολύμυλος Κοζάνης
  2. Δ. Ελλησπόντου Ν. Κοζάνης