Хајдарли

Координати: 40°25.51′N 21°51.30′E / 40.42517° СГШ; 21.85500° ИГД / 40.42517; 21.85500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдарли
Κλείτος
Хајдарли is located in Грција
Хајдарли
Хајдарли
Местоположба во областа
Хајдарли во рамките на Кожани (општина)
Хајдарли
Местоположба на Хајдарли во општината Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°25.51′N 21°51.30′E / 40.42517° СГШ; 21.85500° ИГД / 40.42517; 21.85500
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
ОпштинаКожани
Општ. единицаХелеспонт
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хајдарли или Старо Хајдарли (грчки: Κλείτος, до 1927 г. Χαϊδαρλή, Хајдарли[2]) — поранешно село во Кајларско, Егејска Македонија, на територија на денешната општина Кожани во Кожанскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Хајдерли било село и во Кајларската околија. Лежи североисточно од Сариѓолското Блато, од кое е оддалечено околу четири километри. Од градот Кајлар е оддалечено околу 22 километри во југоисточен правец, а на исто толку растојание се наоѓа североисточно од Кожани[3]. Неговата надморска височина изнесува 705 метри, а атарот на општината опфаќа површина од 25 квадратни километри.

Историја[уреди | уреди извор]

До 1924 година селото било населено исклучително со турско население, а како такво К’нчов го споменува со 530 жител, а Милоевиќ со 40 македонски и 60 турски куќи. По иселувањето на многубројните турски семејства во Турција тука се населени поголем број бегалски семејства од Мала Азија со 662 жители[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е прилично богато. Неговото население произведува жито, тутун, компири и дргуи земјоделски производи. Делумно е развиено и сточарството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. . Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/172504. Занемарен непознатиот параметар |access-dae= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  3. 3,0 3,1 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]