Хајдарли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Хајдарли
Хајдарли is located in Грција
Хајдарли
Хајдарли (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Хајдарли — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Хајдерли е село и самостојна општина во Кајларската околија. Лежи североисточно од Сариѓолското Блато, од кое е оддалечено околу четири километри. Од градот Кајлар е оддалечено околу 22 километри во југоисточен правец, а на исто толку растојание се наоѓа североисточно од Кожани[1]. Неговата надморска височина изнесува 705 метри, а атарот на општината опфаќа површина од 25 квадратни километри.

Историја[уреди | уреди извор]

До 1924 година селото било населено исклучително со турско население, а како такво К’нчов го споменува со 530 жител, а Милоевиќ со 40 македонски и 60 турски куќи. По иселувањето на многубројните турски семејства во Турција тука се населени поголем број бегалски семејства од Мала Азија со 662 жители[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е прилично богато. Неговото население произведува жито, тутун, компири и дргуи земјоделски производи. Делумно е развиено и сточарството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]