Профитис Илијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Профитис Илијас
Προφήτης Ηλίας
Профитис Илијас is located in Грција
Профитис Илијас
Профитис Илијас
Местоположба во областа
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Кожани" does not exist|240px|Профитис Илијас is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Егејска Македонија Кожани" does not exist]]
Профитис Илијас
Местоположба на Профитис Илија во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°15′N 21°54′E / 40.250° СГШ; 21.900° ИГД / 40.250; 21.900Координати: 40°15′N 21°54′E / 40.250° СГШ; 21.900° ИГД / 40.250; 21.900
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Општ. единицаХелеспонт
Најм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно15
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Профитис Илијас (грчки: Προφήτης Ηλίας) – село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 15 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа 1 километар западно од Кичилер.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било првпат е регистрирано во 1971 година со 66 жители.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[2]:

  • 1971 – 66 жители
  • 1981 – 30 жители
  • 1991 – 17 жители
  • 2001 – 33 жители
  • 2011 – 15 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 323.