Прејди на содржината

Спурта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спурта
Спурта во рамките на Егејска Македонија
Спурта
Местоположба на Спурта во Егејска Македонија
Спурта на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1401010801

Спурта или Спарта (грчки: Καρυδίτσα, Каридица; до 1927 г. Σπούρτα, Спурта[1]) — село во Општина Кожани, во област Кожанскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција. Во 2001 г. населението броело 953 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]