Бујук Текелер

Од Википедија — слободната енциклопедија


Бујук Текелер
Бујук Текелер во рамките на Егејска Македонија
Бујук Текелер
Местоположба на Бујук Текелер во Егејска Македонија
Бујук Текелер на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1401040202

Бујук Текелер — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]