Џиџилер

Координати: 40°17′N 21°52′E / 40.283° СГШ; 21.867° ИГД / 40.283; 21.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиџилер или Џинџилер
Πετρανά
Џиџилер или Џинџилер is located in Грција
Џиџилер или Џинџилер
Џиџилер или Џинџилер
Местоположба во областа
Џиџилер во рамките на Кожани (општина)
Џиџилер
Местоположба на Џиџилер во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°52′E / 40.283° СГШ; 21.867° ИГД / 40.283; 21.867
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно682
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Џиџилер или Џинџилер (грчки: Πετρανά, Петрана), до 1927 година (грчки: Τζιτζιλέρ, Цицилер) [2]) – село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 682 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 6 км југоисточно од Кожани.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Џиџилер е турско село во Кожанската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година, во Џиџилер (Ντζιτζιλέρ) живееле 375 Турци.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Џиџилер станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Џиџилер има 405 жители.[4] Во 1920-тите години населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 83 семејства и 315 жители бегалци.[5]

Во 1927 година името на селото е променето во Петрана.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[6]:

  • 1913 – 405 жители
  • 1920 – 449 жители
  • 1928 – 346 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 493 1.113 618 489 629 678 718 682
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство, посебно со краварство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τζιτζιλέρ -- Πετρανά
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  4. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 332.