Велишта (Кожанско)

Координати: 40°13′52″N 21°44′56″E / 40.231° СГШ; 21.749° ИГД / 40.231; 21.749
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба во Кожани

Велишта (грчки: Λευκοπηγή) е општински оддел на градот Кожани во Егејска Македонија, Северна Грција. Сместено југозападно од центарот на градот, има население од 1.161 жител 2011 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός“ (Greek). Hellenic Statistical Authority. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 2021-02-23.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

40°13′52″N 21°44′56″E / 40.231° СГШ; 21.749° ИГД / 40.231; 21.749