Зоодохос Пиги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоодохос Пиги
Ζωοδόχος Πηγή
Зоодохос Пиги is located in Грција
Зоодохос Пиги
Зоодохос Пиги
Местоположба во областа
Зоодохос Пиги во рамките на Кожани (општина)
Зоодохос Пиги
Местоположба на Зоодохос Пиги во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°24′N 22°05′E / 40.400° СГШ; 22.083° ИГД / 40.400; 22.083Координати: 40°24′N 22°05′E / 40.400° СГШ; 22.083° ИГД / 40.400; 22.083
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Општ. единицаХелеспонт
Надм. вис.&100000000000000013000001,300 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Зоодохос Пиги (грчки: Ζωοδόχος Πηγή - „Живоносен Извор“) — село во Кожанско, Егејска Македонија, управно во општината Кожани од истоимениот округ. Во 2011 г. населението броело 3 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа 4 км северно од Хадова, на самиот пат што води од Кожани за Бер, на јужните падини на Каракамен, на надморска височина од 1.300 м.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат се спомнува во 1961 година со 30 жители.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[2]:

  • 1961 – 30 жители
  • 1971 – 3 жители
  • 1981 – 25 жители
  • 1991 – 23 жители
  • 2001 – 6 жители
  • 2011 – 3 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 311.