Хашлар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хашлар
Σταυρωτή
Хашлар is located in Грција
Хашлар
Хашлар
Местоположба во областа
Хашлар is located in Кожани (општина)
Хашлар
Местоположба на Хашлар во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°13′N 21°54′E / 40.217° СГШ; 21.900° ИГД / 40.217; 21.900Координати: 40°13′N 21°54′E / 40.217° СГШ; 21.900° ИГД / 40.217; 21.900
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Општ. единицаХелеспонт
Надм. вис.&10000000000000350000000350 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно27
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хашлар или Хашилар (грчки: Σταυρωτή, Ставроти), до 1928 година (грчки: Χασιλάρ, Хасилар) [2]село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 27 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 17 км јужно од Кожани.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Хашлар е турско село во Кожанската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година, во Хасилари живееле 250 Турци.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Хашлар станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Хашлар има 196 жители.[4] Во 1920-тите години според Лозанскиот договор населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци, Грци Понди, од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 52 семејства и 239 жители бегалци.[5]

Во 1928 година името на селото е променето во Ставроти.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[6]:

  • 1913 – 196 жители
  • 1920 – 205 жители
  • 1928 – 192 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 211 187 209 145 985 92 72 27
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува, жито, тутун и други земјоделски производи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Χασιλάρ -- Σταυρωτή
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  4. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 330.