Илесли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илесли (Лесли)
Οινόη
Илесли (Лесли) is located in Грција
Илесли (Лесли)
Илесли (Лесли)
Местоположба во областа
Илесли во рамките на Кожани (општина)
Илесли
Местоположба на Илесли во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°19′N 21°55′E / 40.317° СГШ; 21.917° ИГД / 40.317; 21.917Координати: 40°19′N 21°55′E / 40.317° СГШ; 21.917° ИГД / 40.317; 21.917
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно111
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Илесли (грчки: Οινόη, Инои), до 1927 година (грчки: Ιλεσλή, Илесли) [2]) – село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 111 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 10 км источно од Кожани.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Илесли е турско село во Кожанската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година, во Лесли (Λεσλή) живееле 330 Турци.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Пичуѓа станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Илесли има 410 жители.[4] Во 1920-тите години населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 94 семејства и 384 жители бегалци.[5]

Во 1927 година името на селото е променето во Инои.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[6]:

  • 1913 – 410 жители
  • 1920 – 427 жители
  • 1928 – 384 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 501 435 405 203 180 198 156 111
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ιλεσλή -- Οινόη
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  4. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 312.