Киримзиќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киримзиќој
Κοκκιναράς
Киримзиќој is located in Грција
Киримзиќој
Киримзиќој
Местоположба во областа
Киримзиќој is located in Кожани (општина)
Киримзиќој
Местоположба на Киримзиќој во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°19′N 21°40′E / 40.317° СГШ; 21.667° ИГД / 40.317; 21.667Координати: 40°19′N 21°40′E / 40.317° СГШ; 21.667° ИГД / 40.317; 21.667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Надм. вис.&10000000000000720000000720 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно12
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Киримзиќиој или Кирмези Ќој (грчки: Κοκκιναράς, Кокинарас), до 1927 година (грчки: Кърмъзи кьой, Кирмези Ќој) [2]) – село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 12 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 12 км северозападно од Кожани, помалку од 2 км од Деделер.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Киримзиќој е турско село во Кожанската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона од 1904 година, во Керирзиќој (Κεριρζήκιοι) живееле 75 Турци.[3]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Џиџилер станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Џиџилер има 62 жители.[4] Во 1920-тите години населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 13 семејства и 48 жители бегалци.[5]

Во 1927 година името на селото е променето во Кокинарас.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Движењето на населението по години е следното[6]:

  • 1913 – 62 жители
  • 1920 – 85 жители
  • 1928 – 54 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 77 89 87 54 50 48 20 12
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κιρμιζή Κιόι -- Κοκκιναράς
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 2001.
  4. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 316.