Џума (Кајларско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џума
Χαραυγή
Џума is located in Грција
Џума
Џума
Местоположба во областа
Џума во рамките на Кожани (општина)
Џума
Местоположба на Џума во општината Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°26.31′N 21°50.27′E / 40.43850° СГШ; 21.83783° ИГД / 40.43850; 21.83783Координати: 40°26.31′N 21°50.27′E / 40.43850° СГШ; 21.83783° ИГД / 40.43850; 21.83783
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
ОпштинаКожани
Општ. единицаХелеспонт
Надм. вис.&10000000000000732000000732 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно6
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Џума или Џумаја (грчки: Χαραυγή, Харавги, до 1961 г. Αμύγδαλα, Амигдала,[2] до 1928 Τζουμά, Ѕума[3]) — село во Кајларско, Егејска Македонија, денес во општината Кожани на Кожанскиот округ на областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото наоѓа во рамницата Сариѓол, во западното подножје на планината Каракамен.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско време[уреди | уреди извор]

Своревемено Џума била најголема населба во Кајларската каза и нејзино седиште. Кога Сариѓолското Блато почнало да се прошитува, се појавила маларија и седиштето е префрлено во Кајлари, поради што тоа почнало да расте повеќе.[4]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Џумаја (Djoumaya) било село во Џумалиската каза со 600 домаќинства од 1180 жители муслимани.[5]

Во 1889 г. Стефан Верковиќ („Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“) напишал за Џума:

На половина час на запад одовде [Бајракли] се наоѓа муслиманското село Џума, поделено на два дела, од кој едниот е во шумовита месност, а другиот во рамницата. Во него има 36 куќи и 105 нуфузи, кои плаќаат 3800 пјастри данок. Во селото има 2 џамии и неколку извори со добра вода. Близу до селото во петок се одржува пазар.[6]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) в 1900 година Џумаја е турско село в Кајлярската каза со 850 жители Турци.[7]

Според грчка статистика од 1904 г. во Џума (Τζουμά) живеат 700 Турци.[8]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Втората балканска војна во 1913 г. селото е припоено кон Грција. Во 1920-тите години турското население е иселено и на негово место се грчки доселеници од Мала Азија. Во 1928 г. селото е заведено како чисто дојденско, сочинето од 299 семејства на 1256 грчки доселеници.[9] Истата 1928 г. селото е преименувано во Амигдала, а во 1961 г. во Харавги. Подоцна е преместено и почнува да се нарекува Нова Џума (Неја Харавги). Старото село Џума во 2011 година се води со 6 жители.

Места во заедницата Џума преименувани со службен указ на 31 јули 1969 година
Име Име Ново име Ново име Опис
Трипан Чаир[10] Τρυπάν Τσαΐρ Ливади Λιβάδι[11] месност на ЈЗ од Џума[10]
Селме Σελμὲ Вриси Кардијас Βρύση Καρδιάς[11]
Бејка Μπέηκα Като Синикија Κάτω Συνοικία[11]
Трап Τράπ Амбелија Άμπέλια[11]
Грумуради[10] Γκρουμουράδι Рема Ρέμα[11] река на СИ од Џума[10]

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Џума
Други

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
 2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
 3. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
 4. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 303. ISBN 9989-9819-5-7.
 5. Македония и Одринско : Статистика на населението от 1873 г. София: Македонски научен институт – София, Македонска библиотека № 33. 1995. стр. 98–99. ISBN 954-8187-21-3.
 6. Верковичъ, Стефанъ (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи (PDF). С. Петербургъ: Военная Типографія (въ зданіи Главнаго Штаба). стр. 165.
 7. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 270. ISBN 954430424X.
 8. Σπανός, Κωνσταντίνος. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
 9. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 20 јуни 2012, Посетено на 20 јуни 2012
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 „Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 483. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 147): 1052. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
 12. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. : Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“ (PDF). София: Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9. 2006. стр. 67. ISBN 954-9800-52-0.