Скумција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скумција
Σκούμτσια
Скумција is located in Грција
Скумција
Скумција
Местоположба во областа
Скумција во рамките на Дескати (општина)
Скумција
Местоположба на Скумција во Општина Дескати и областа Западна Македонија
Координати: 40°03′N 21°47′E / 40.050° СГШ; 21.783° ИГД / 40.050; 21.783Координати: 40°03′N 21°47′E / 40.050° СГШ; 21.783° ИГД / 40.050; 21.783
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребенски Округ
ОпштинаОпштина Дескати
Надм. вис.&10000000000000570000000570 м
Население (2011)[1]
 • Вкупноне се спомнува
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.+30 24620

Скумција (грчки: Σκούμτσια, Скумција) – село во Република Грција, во општината Дескати, во областа Западна Македонија. Во пописот од 2011 година селото не се споменува.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 40 км источно од градот Гребен, на надморска височина од 570 м, од левата страна на реката Бистрица која го одделува од соседните кожански села.

Историја[уреди | уреди извор]

Скумција е ново село кое е формирано во педесеттите години и во пописите првпат се сретнува во 1961 година. Според Т. Симовски се работи за постара населба која е обновена по Граѓанската војна.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 103 26 23 1 2 0
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 130.