Прејди на содржината

Агиос Николаос

Координати: 40°33.45′N 22°10.35′E / 40.55750° СГШ; 22.17250° ИГД / 40.55750; 22.17250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Агиос Николаос
Άγιος Νικόλαος
Агиос Николаос is located in Грција
Агиос Николаос
Агиос Николаос
Местоположба во областа
Агиос Николаос во рамките на Бер (општина)
Агиос Николаос
Местоположба на Агиос Николаос во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°33.45′N 22°10.35′E / 40.55750° СГШ; 22.17250° ИГД / 40.55750; 22.17250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаДобра
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно50
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Агиос Николаос (грчки: Άγιος Νικόλαος) — село во Берско, Егејска Македонија, денес во општината Бер на округот Иматија, Грција.[2]

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Сланица, во источните пазуви на планината Каракамен, на 1 км западно од Туркохор. До неговото основање местото било во атарот на селото Чорново.[2] Денес селото е сосем споено со Туркохор.

Историја

[уреди | уреди извор]

Агиос Николаос е ново село. За првпат се појавува на пописот од 1981 г.[2]

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 66 69 94 68 50
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Знаменитости

[уреди | уреди извор]
  • Црква „Св. Никола“
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 5. ISBN 9989-9819-5-7.