Прејди на содржината

Радослав Хлапен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радослав Хлапен
Роден(а)почеток на 14ти век
Починал(а)помеѓу 1383 и 1385
Водоча
СопругаИрина
Деца
Српското царство во 1360 година.

Радослав Хлапен (14 в.) – благородник, војсководец на Стефан Душан, самостоен владетел во Југозападна Македонија, господар на Бер и на Воден со околните краеви. Се издигнал и се осамостоил по смртта на царот Стефан Душан (1355). Ги владеел териториите од Селечка Планина, на север, до границата на Тесалија, на југ, на запад до Костур, а на исток до реката Вардар. Одржувал добри односи со северните соседи, со кралот Волкашин и со син му Марко, кој бил негов зет, оженет со ќерка му Елена.

Семејство[уреди | уреди извор]

Радослав Хлапен се оженил со Ирина, вдовицата на кесарот Прељуб. Ги имале следниве деца:

  1. 1,0 1,1 Evans 1989, стр. 9.