1246

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1246 г.  во други календари
Грегоријански календар 1246
MCCXLVI
Ab urbe condita 1999
Асирски календар 5996
Бахајски календар -598–-597
Бенгалски календар 653
Берберски календар 2196
Будистички календар 1790
Бурмански календар 608
Византиски календар 6754–6755
Еврејски календар 5006–5007
Ерменски календар 695
ԹՎ ՈՂԵ
Етиопски календар 1238-1239
Игбоански календар 246–247
Ирански календар 624–625
Исламски календар 643–644
Јулијански календар 1246    MCCXLVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3882/3942)
— до —
丙午年月日
(3883/3943)
Коптски календар 962–963
Корејски календар 3579
Календар Мингуо 666 пред РК
民前666年
Селевкидски календар 1557–1558
Тајландски сончев календар 1789
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1302–1303
 - Шака самват 1168–1169
 - Кали југа 4347–4348
Холоценски календар 11246
Џуче-календар нема (пред 1912)

1246 (MCCXLVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1246. година од новата ера, 246. од вториот милениум, 46. од 13 век и седма од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6754 и 6755 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5996 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5006 и 5007 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1999.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1246. година се протега во 3882 и 3883, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3942 и 3943 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1789. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 643 и 644 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Америка[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Уметност[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Linehan, Peter (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. Abulafia, David. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–699 [670]. ISBN 0-521-36289-X. 
  2. Munro, John H.. The Medieval Origins of the Financial Revolution. „The International History Review“ том  15 (3): 506–562.