Прејди на содржината

Света капела (Париз)

Координати: 48°51′20″N 2°20′41″E / 48.85556° СГШ; 2.34472° ИГД / 48.85556; 2.34472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сент Шапел
Sainte-Chapelle
Основни податоци
МестоПариз, Франција
Координати48°51′20″N 2°20′41″E / 48.85556° СГШ; 2.34472° ИГД / 48.85556; 2.34472

Црквата Сент Шапел (француски : Sainte-Chapelle ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1238 година а комплетно нејзината изградба завршила во 1245 година. Била изградена по наредба на кралот Луј IX сè со цел во неа да биде сочуван Светиот Крст, кој бил купен во 1239 година од Болдвин Втори.