1233

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1233 во разни календари
Грегоријански календар1233
MCCXXXIII
Ab urbe condita1986
Ерменски календар682
ԹՎ ՈՁԲ
Асирски календар5983
Балиски календар1154–1155
Бенгалски календар640
Берберски календар2183
Будистички календар1777
Бурмански календар595
Византиски календар6741–6742
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3929 или 3869
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3930 или 3870
Коптски календар949–950
Етиопски календар1225–1226
Еврејски календар4993–4994
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1289–1290
 - Сачка ера1154–1155
 - Кали-југа4333–4334
Холоценски календар11233
Игбоански календар233–234
Ирански календар611–612
Исламски календар630–631
Јапонски календарЏоеј 2 / Тенпуку 1
(天福元年)
Јавански календар1142–1143
Јулијански календар1233
MCCXXXIII
Корејски календар3566
Мингуо-календар679 пред Р. Кина
民前679年
Нанакшахи−235
Тајландски сончев календар1775–1776
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1359 или 978 или 206
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1360 или 979 или 207

1233 (MCCXXXIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1233 година од новата ера, 233. од вториот милениум, 33. од XIII век и четвртта од 1230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6741 и 6742 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5983 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4993 и 4994 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1986.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1233 година се протега во 3869 и 3870, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3929 и 3930 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1776. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 630 и 631 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 270. ISBN 90-04-12951-0. Архивирано од изворникот на 2016-12-22. Посетено на 2018-09-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1233 на Ризницата ?