1292

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1292 г.  во други календари
Грегоријански календар 1292
MCCXCII
Ab urbe condita 2045
Асирски календар 6042
Бахајски календар -552–-551
Бенгалски календар 699
Берберски календар 2242
Будистички календар 1836
Бурмански календар 654
Византиски календар 6800–6801
Еврејски календар 5052–5053
Ерменски календар 741
ԹՎ ՉԽԱ
Етиопски календар 1284-1285
Игбоански календар 292–293
Ирански календар 670–671
Исламски календар 691–692
Јулијански календар 1292    MCCXCII
Кинески календар 辛卯年月日
(3928/3988)
— до —
壬辰年月日
(3929/3989)
Коптски календар 1008–1009
Корејски календар 3625
Календар Мингуо 620 пред РК
民前620年
Селевкидски календар 1603–1604
Тајландски сончев календар 1835
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1348–1349
 - Шака самват 1214–1215
 - Кали југа 4393–4394
Холоценски календар 11292
Џуче-календар нема (пред 1912)

1292 (MCCXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1292. година од новата ера, 292. од вториот милениум, 92. од 13 век и трета од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6800 и 6801 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6042 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5052 и 5053 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2045.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1292. година се протега во 3928 и 3929, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3988 и 3989 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1835. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 691 и 692 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]