1240

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1240 г.  во други календари
Грегоријански календар 1240
MCCXL
Ab urbe condita 1993
Асирски календар 5990
Бахајски календар -604–-603
Бенгалски календар 647
Берберски календар 2190
Будистички календар 1784
Бурмански календар 602
Византиски календар 6748–6749
Еврејски календар 5000–5001
Ерменски календар 689
ԹՎ ՈՁԹ
Етиопски календар 1232-1233
Игбоански календар 240–241
Ирански календар 618–619
Исламски календар 637–638
Јулијански календар 1240    MCCXL
Кинески календар 己亥年月日
(3876/3936)
— до —
庚子年月日
(3877/3937)
Коптски календар 956–957
Корејски календар 3573
Календар Мингуо 672 пред РК
民前672年
Селевкидски календар 1551–1552
Тајландски сончев календар 1783
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1296–1297
 - Шака самват 1162–1163
 - Кали југа 4341–4342
Холоценски календар 11240
Џуче-календар нема (пред 1912)

1240 (MCCXL) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1240. година од новата ера, 240. од вториот милениум, 40. од 13 век и прва од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6748 и 6749 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5990 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5000 и 5001 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1993.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1240. година се протега во 3876 и 3877, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3936 и 3937 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1783. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 637 и 638 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9.