Маргарет (кралица на Шкотска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маргарет (кралица на Шкотска)
Marketa skotsko.jpg
Кралица на Шкотска
На престол 26 декември 1251 – 26 февруари 1275
Сопружник Александар III
Деца
Маргарет
Александар
Династија Династија Плантагенет
Данкелдска династија
Татко Хенри III
Мајка Елеонора Прованска

Маргарет (29 септември 124026 февруари 1275 била англиска принцеза и кралица на Шкотска. Таа била ќерка на англискиот крал Хенри III и кралицата Елеонора Прованска.

На 26 декември 1251 година се омажила за кралот на Шкотска Александар III, со кој имала три деца: