Методиј II Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Методиј II ЦариградскиВселенски патријарх по смртта на Герман II начествувал само три месеци кога починал во 1240 година.

Пред да биде избран за патријарх, тој бил опат во манастир во Никеја. Поради краткото начелствување немал можност за значајни дела.

Извори[уреди | уреди извор]

Религиозни титули
Претходник
Герман II
Цариградски патријарх
Прогонет во Никеја

1240
Наследник
Мануил II