Антим I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Антим I Цариградскимиафизит Вселенски патријарх од 535–536. Тој бил епископ или архиепископ од Трабзон пред да стане Вселенски патријарх. Бил сменет од Агапит I околу 13 март 536 година,[1][2] за подоцна да се крие во одаите на Теодора I 12 години сè до нејзината смрт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  Bacchus, Francis Joseph (1911). "Mennas". Католичка енциклопедија. 10. Њујорк: Роберт Еплтон. 
  2. Public Domain Chisholm, Hugh, уред. (1911) "Agapetus I" Енциклопедија Британика (XI уред.) Cambridge University Press http://www.1911encyclopedia.org/Agapetus_I 
Духовни титули
Претходник
Епифаниј
Цариградски патријарх
535–536
Наследник
Мина