Константин IV Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Константин IV ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 1154 до 1156 година.

Бил ибран за патријарх додека бил ѓакон. За време на својот патријархат свикал два собори во Цариград: првиот бил на 26 јануари 1156 година и ги осудил кривоверството на Никифор Василакис, професор за интерпретација на евангелијата и врвен говорник, вториот пак бил на 12 мај 1157 година и ги осудиле кривоверните учења на патријархот Антиошки Сотир Пантефген.

Извори[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Неофит I
Цариградски патријарх
1154-1156
Наследник
Лука