Прејди на содржината

Анатолиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анатолиј Цариградски
Πατριάρχης Φλαβιανός
Вселеснки патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен449
Службата завршила458
ПретходникФлавијан
НаследникГенадиј
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Анатолиј Цариградски (починал во 449 година) — Вселенски патријарх во периодот од 449 до 458 година.

Најпрво бил презвитер во Александриската црква, но по смртта на патријархот Флавијан Цариградски бил возведен за патријарх на цариградскиот престол, во 449 година. Цариградскиот престол бил признаен за рамен на Римскиот во негово време, и тоа на Вселенскиот собор во Халкидон, во 451 година.

Овој патријарх се борел многу за чистотата на православната вера, многу страдал од кривоверците, додека најпосле не бил и убиен од нив во 458 година, во времето на царот Лав Велики. Со црквата управувал близу девет години, а потоа се преселил меѓу нејзините Свети јерарси[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети Анатолиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 9 јануари 2011.