Анатолиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анатолиј Цариградски
Πατριάρχης Φλαβιανός
Вселеснки патријарх
Anatolios.jpg
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен449
Службата завршила458
ПретходникФлавијан
НаследникГенадиј
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Константинопол

Анатолиј Цариградски (починал во 449 година) — Вселенски патријарх во периодот од 449 до 458 година.

Најпрво бил презвитер во Александриската црква, но по смртта на патријархот Флавијан Константинополски бил возведен за патријарх на цариградскиот престол, во 449 година. Константинополскиот престол бил признаен за рамен на Римскиот во негово време, и тоа на Вселенскиот собор во Халкидон, во 451 година.

Овој патријарх се борел многу за чистотата на православната вера, многу страдал од еретиците, додека најпосле не бил и убиен од нив во 458 година, во времето на царот Лав Велики. Со црквата управувал близу девет години, а потоа се преселил меѓу нејзините Свети јерарси[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Свети Анатолиј, патријарх Цариградски“ (Македонски). конс. 9 јануари 2011.