Серафим I Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серафим I Цариградски
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Редови
Чинпатријарх
Лични податоци
Роден?
Акарнанија, Грција
ПочиналСвета Гора
НационалностГрк

Серафим I — грчки духовник и вселенски патријарх од 1733 до 1734 г.

Роден е во Акарнанија. Бил никомедиски митрополит, а во март 1733 г. е избран за вселенски патријарх. Следната година го канонизирал Свети Марко Ефески.

За време на неговото владеење, турската власт му вршела притисоци да им го предаде Животворниот Извор и Светиот Гроб во Ерусалим на Ерменците. Серафим одолеал на притосоците, па затоа во 1734 г. бил сменет и протеран на островот Лемнос. Потоа се преселил на Света Гора и таму починал.

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Еремија III
Цариградски патријарх
1711-1713
Наследник
Неофит VI