Алипиј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алипиј
Цариградски патријарси
Ракоположен166
Службата завршила169
ПретходникЛаврентиј
НаследникПертинакс

Алипиј бил епископ на Византион во периодот од 154 до 166 година[1]. Негов претходник бил Лаврентиј, а негов наследник е Пертинакс.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Марко Аурелиј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-23. Посетено на 2012-04-04.