Тарасиј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарасиј Цариградски
Патријарх на Цариград
Patriarch Tarasios.jpg
Црква Црква на Константинопол
Ракоположен 784
Службата завршила 806
Претходник Павле IV Цариградски
Наследник Никифор I Цариградски
Лични податоци
Роден 730
Цариград
Починал 25 февруари 806
[[]], Цариград)
Вероисповед Православие
Живеалиште Цариградска патријаршија
Занимање Патријарх
Други папи наречени Тарасиј

Тарасиј ЦариградскиВселенски патријарх во периодот од 784 до 806 година.

Неговиот претходник, патријархот Павле, тајно успеал да го напушти престолот и да замине во некој манастир. Во тоа време, на императорскиот престол биле Константин VI и Ирина. Во 783 година, според советот на Павле, за патријарх бил избран царскиот советник и сенатор Тарасиј.

Тој многу брзо ги поминал сите црковни чинови и станал патријархТарасиј имал завршено високо образование. Чинот патријарх на Цариград го примил неволно, но во име на победата на Православието над ересите, особено над иконоборството. Под него бил свикан Седмиот Вселенски собор во Никеја во 787 година, каде што ереста била осудена, а се вратило и се утврдило почитувањето на светите икони.[1]

Кога царот Константин ја избркал својата законска жена Марија и зел некоја своја роднина па живееше со неа барајќи од патријархот благослов да се венча, Свети Тарасиј не само што не му дал благослов туку најпрво го посоветувал, потоа го изобличил и најпосле го одлачил од Причест

Наводи[уреди | уреди извор]

Религиозни титули
Претходник
Павле IV
Цариградски патријарх
784–806
Наследник
Никифор I