Евагриј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евагриј Цариградски
Επίσκοπος Νέας Ρώμης Ευάγριος
Цариградски патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен370 или 380
Службата завршила370 или 380
ПретходникЕвдоксиј
НаследникГригориј Богослов
Лични податоци
Вероисповедправославие
ЗанимањеЦариградски патријарх

Евагриј Цариградси (починал околу 380) — Цариградски патријарх во 370 или 380 година.

За неговиот живот и дело денеска се знаме многу малку. Во 370 година, аријаните го избрале Демофил Цариградски по смртта на Евдоксиј Антиохиски, и се смета дека тој бил наследник на Свети Евстахиј Антиохиски, кога истиот по само неколку месеци бил симнат од својата должност од страна на царот Валент. Според други тврдења пак, тој бил наследник на Демофил Цариградски, во времето на Теодосиј I.