Феликс (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Феликс
Цариградски патријарси
Ракоположен136
Службата завршила141
ПретходникЕлвтериј
НаследникПоликарп II

Феликс бил епископ на Византиум во периодот од 136 до 141 година. Дошол по смртта на Диоген, а негов наследник е Поликарп II.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)