Феликс (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Феликс
Патријарх на Константинопол
Ракоположен 136
Службата завршила 141
Претходник Елвтериј
Наследник Поликарп II

Феликс бил епископ на Византиум во периодот од 136 до 141 година. Дошол по смртта на Диоген, а негов наследник е Поликарп II.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en&id=8. посет. 4 март 2011 г.