Павле III Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Павле III ЦариградскиВселенски патријарх од 687 до 693 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на July 18, 2011.
Духовни титули
Претходник
Георгиј I
Цариградски патријарх
687–693
Наследник
Калиник I