Прејди на содржината

Марко I (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко I
Цариградски патријарси
Ракоположен198
Службата завршила211
ПретходникОлимпијан
НаследникФиладелф

Марко I бил епископ на Византион во периодот од 198 до 211 година[1]. Негов претходник бил Олимпијан, а негов наследник е Филаделф.

На местото епископ на Византион бил во времето на Септимиј Север кој продолжил со прогонувањето на христијаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-04-04.