Евазиј (византионски епископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евазиј
Цариградски патријарси
Ракоположен148
Службата завршила154
ПретходникАтенодор
НаследникЛаврентиј

Евазиј бил епископ на Византион во периодот од 148 до 154 година. Негов претходник бил Атенодор , а негов наследник е Лаврентиј.

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-04-09. Посетено на 2012-03-29.