Венијамин Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Венијамин I
Цариградски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
На служба18 јануари 1936 – 17 февруари 1946
ПретходникФотиј II Цариградски
НаследникМаксим V Цариградски
Лични податоци
Световно имеВенијамин Псомас
Роден18 јануари 1871(1871-01-18)
Едремит, Османлиска империја
Починал17 февруари 1946(1946-02-17) (возр. 75)
Истанбул, Турција

Венијамин I (грчки: Βενιαμίν Α΄, 18 јануари 187117 февруари 1946) бил Вселенски патријарх од 1936 сè до 1946.

За време на неговата патријаршија, во 1941, голем пожар ја уништил патријахалната палата во Фенер. Нова палата била издигната во 1989 од Агелопулос.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Фотиј II
Вселенски патријарх
1936—1946
Наследник
Максим V