Макариј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Макариј ЦариградскиВселенски патријарх двапати од 1376 до 1379 година и 1390 до 1391 година.

Пред да стана патријарх служел како епископ Себастиски. Првиот пат кога бил патријарх, било во период на плитички превирања што довеле до неговото расчинување. За време на патријархувњето на Антониј IV бил строго ограничуван. Повторно бил востоличен во 1390 година и донел значајни одлуки поврзани со управувањето на патријархатот.

Извори[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Филотеј I
Цариградски патријарх
1376-1379 (1 a </ sup> term)
Наследник
Нил
Претходник
Антониј IV
Цариградски патријарх
1390-1391 (2 a </ sup> term)
Наследник
Антониј IV